Konspekty

Czuwaj, blog powstał z uwagi na funkcyjnych w drużynach. Jak wiemy nie każdy ma pomysł na zbiórkę. Dlatego przychodzę do was z pomocą.

niedziela, 18 grudnia 2016

Konspekt zbiórki Pierwsza pomoc #2


Konspekt na dzień

Temat: Pierwsza pomoc- czyli pomoc przedmedyczna

Odpowiedzialni:

Dla kogo:

Czas: 60min

Miejsce:

Cele:

v  Zapoznanie harcerek z ogólnymi zasadami udzielania pierwszej pomocy

v  Przedstawienie wyposażenia apteczki, numerów alarmowych, kolejności rozmowy z dyspozytorem karetki pogotowia

v  Postawienie harcerek m.in. w określonej sytuacji

Zamierzenia:

v  Zapoznać harcerki z ogólnymi zasadami udzielania pierwszej pomocy

v  Przedstawić wyposażenia apteczki, numerów alarmowych, kolejności rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego

v  Postawić harcerki m.in. w określonej sytuacji

Materiały: 5 arkuszy papieru A3, kolorowe mazaki, taśma, nożyczki, bandaże, gazy, bluza, chusteczki higieniczne

Przebieg:

1.      Oficjalne rozpoczęcie zbiórki i sprawy organizacyjne /3min                                                     

2.      Zapytanie harcerek o: /10min

v  Czym jest według was pomoc przedmedyczna?

v  Czym jest nagły stan zagrożenia zdrowotnego?.

v  Co jest najważniejsze podczas udzielania pierwszej pomocy?

v  Jakie jest podstawowe wyposażenie apteczki?

v  Jaka jest kolejność rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego?

Po omówieniu tych punktów harcerki wypiszą odpowiedzi na kartkach i powieszą na ścianie.

Odpowiedzi załącznik 1

3.      Omówienie postępowania podczas wypadków m.in.: omdlenie, zemdlenie, krwotok z nosa, złamanie kończyny górnej i dolnej, epilepsja, hipotermia, udar słoneczny, ciało obce w oku, zakrztuszenie, oparzenie; / 17min

Odpowiedzi załącznik 2

4.      Gra w „Dentystę”.  /7min

5.       Harcerki łącz się w pary i losują jedną karteczkę. Następnie tworzą z nim scenkę gdzie będą przyczyny  oraz rodzaj pomocy. /10min

Załącznik 3



6.      Podsumowanie zbiórki- przedstawiony zostaje opis sytuacji, harcerki opowiadają co by zrobiły w tym wypadku. /12min

v  Koleżanka na wychowaniu fizycznym źle się czuła usiadła na ławkę po czym straciła przytomność.

Co ona ma?

Jak jej pomóc?

v  Podczas wycieczki rowerowej w słoneczny dzień Janek dostał gorączki, miał mdłości oraz bolał go brzuch.

Co ma Janek?

Jak mu pomóc?

v  Michał na placu zabaw bawił się w piaskownicy. Brudnymi rączkami dotkną oko, po czym zaczęły mu łzawić oczy.

Co mu jest?

Jak mu pomóc?

v  Ania podczas nurkowania na basenie połknęła wodę po czym kaszlała, to nie pomogło.

Co jej jest?

Jak jej pomóc?

Co zrobić jeśli powyższe próby nie pomogły?

v  Idziesz ulicą widzisz kobietę która jest nieprzytomna, oddycha.

Co jej jest?

Jak jej pomóc?

v  Andrzej spadł z gałęzi drzewa boli go noga. Jest sina i spuchnięta, nie może nią ruszać.

Co mu jest?

Jak mu pomóc?

v  Idziecie z koleżanką do sklepu, nagle ona pada i dostaje drgawek, których nie da się opanwać.

Co jej jest?

Jak jej pomóc?

v  Mam zdejmuje garnek z ugotowanymi, gorącymi ziemniakami. Nagle widzisz jak twoja mama gwałtownie kładzie garnek na blacie. Łapie się za palec, który jest mocno-czerwony i robi się na nim bąbel powietrza.

Co jej jest?

Którego stopnia ma poparzenie?

Jak jej pomóc?

7.      Oficjalne zakończenie zbiórki./1min

Załączniki:

1.       Pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych. – definicja na podstawie ustawy z dni 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego — stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Złota zasada-- Podczas udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i rozpoczęcie RKO w ciągu 3 minut.

Wyposażenie apteczki:

·        rolka plastra bez opatrunku (min. 5 m x 2,5 cm)

·        rolka plastra z opatrunkiem (1 szt.)

·        kompres gazowy 10 cm x 10 cm jałowy (6 szt., każdy pakowany oddzielnie)

·        opatrunek jałowy 1 m2 (3 szt.)

·        opatrunek osobisty (4 szt.)

·        opaska dziana podtrzymująca lub elastyczna o niskiej ściągliwości 10 cm (5 szt.)

·        chusta trójkątna (2 szt.)

·        koc ratunkowy (min. 1 szt.)

·        rękawiczki ochronne (min. 4 szt.)

·        nożyczki (z zaokrąglonymi końcówkami, min. 14,5 cm długości)

·        flakon płynu hydrożelowego na oparzenia (1 szt.)

·        gaziki spirytusowe (min. 10 szt.)

·        maska do sztucznego oddychania (min.1 szt.)

·        siatka opatrunkowa (rozmiar na głowę, min.1 szt.)

Rozmowa z dyspozytorem:

1. dokładny adres z nazwą miejscowości
2. co się stało
3. ilość osób poszkodowanych
4. stan poszkodowanego (ych)
5. nazwisko i telefon

WAŻNE!!!

Nigdy pierwszy nie przerywaj rozmowy z dyspozytorem. 
Dyspozytor może mieć dodatkowe pytania.



Zawsze pamiętaj, aby nawet w dramatycznej sytuacji nie podnosić głosu, nie krzyczeć, nie poganiać dyspozytora -  to na pewno nie przyspieszy czasu dotarcia zespołu ratunkowego na miejsce zdarzenia, a z reguły opóźnia  czas realizacji poprzez zbędne "potyczki" słowne lub niemożność szybkiego zebrania istotnych informacj



Zawsze pamiętaj, że  Twoja zimna krew może uratować komuś życie.



Zawsze pamiętaj, że „następnym razem” może to być ktoś bardzo Ci bliski

2.      Omdlenie- Jest to zazwyczaj krótkotrwała i stosunkowo szybko przemijająca utrata przytomności, spowodowana nagłym, ale i chwilowym niedotlenieniem mózgu.

Kończyny do góry, żeby krew dotarła do mózgu.



Jeśli jednak poszkodowany nie odzyskuje przez dłuższy czas przytomności, może to świadczyć  o innych, współistniejących chorobach. Należy wtedy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.



Zemdlenie- Poszkodowany jest nieprzytomny z zachowanym oddechem, poszkodowany wymiotuje albo wydobywają mu się z ust inne płynny- krew ślina

Pozycja boczna ustalona




















Krwotok z nosa- Powstaje zazwyczaj, gdy na skutek mechanicznego urazu dochodzi do rozerwania drobnych naczyń  krwionośny. Niewielkie krwawienie zazwyczaj ustępuje samoistnie, po zastosowaniu zimnego okładu na szyję. Uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych może być niebezpieczne, gdyż powoduje dużą utratę krwi.

Głowę kazać pochylić do przodu i złapać się za skrzydełka nosa, zrobić zimny okład na kark i czoło. Co ok. 10 min kazać wydmuchać nos, jeśli po 30 minutach krew nie przestanie lecieć należy udać się do szpitala.



Złamanie- całkowite przerwanie ciągłości kości (gdy dochodzi do przerwania niecałkowitego określa się je jako nadłamanie)

Ból, obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie, neutralne ulżenie, deformacja, ograniczenie ruchów;

Unieruchomić złamaną kończynę. W przypadku ręki użyć chusty trójkątnej, a nogi dołożyć do złamanej zdrową i zawiązać w trzech miejscach oraz położyć coś między nogi.



Epilepsja- nazywana jest też w Polsce padaczką. Zawsze była uważana za schorzenie tajemnicze. Ponieważ i dziś trudno jest ją prawidłowo zdiagnozować, a leczenie nie zawsze bywa skuteczne - padaczka budzi niepokój chorych i ich otoczenia.

Ułożyć chorego na plecach; ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego; ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli; zachować spokój.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:

·        nie przenosić chorego;

·        nie szarpać chorego ani klepać po twarzy;

·        nie wkładać niczego pod głowę (koca, poduszki, kurtki itp.) – grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania;

·        nie otwierać siłą zaciśniętych szczęk;

·        nie wkładać niczego choremu do ust;

·        nie powstrzymywać na siłę drgawek;

·        nie używać siły wobec chorego, podczas napadu  chory ma zawężoną świadomość i może reagować na to agresją;

·        nie stosować sztucznego oddychania, na początku dużego napadu padaczkowego chory może przez pewien czas nie oddychać (20−30 sekund) – jest to normalne;

·        nie podawać nic do picia

Hipotermia- obniżenie się temperatury ciała człowieka lub zwierzęcia stałocieplnego (susły, nietoperze) w wyniku nadmiernej utraty ciepła. Jej przyczynami mogą być: znaczne obniżenie temperatury otoczenia, unieruchomienie ciała, zahamowanie procesów przemiany materii, zaburzenia termoregulacji itp. W stanie hipotermii obserwuje się obniżenie częstości oddechów, stan śpiączki, obniżenie tempa pracy serca. Hipotermię wykorzystuje się podczas zabiegów operacyjnych serca i dużych naczyń krwionośnych. Człowieka wprowadza się w stan hipotermii przez zanurzenie ciała w kąpieli o temperaturze 10-16°C.

Podczas opieki nad wychłodzonym obowiązuje ogólna zasada: unikać wszelkich zbędnych ruchów poszkodowanego. Im wyższy stopień hipotermii, tym bardziej trzeba na to uważać. Przy obniżonej temperaturze ciała organizm pracuje w pewnym sensie na zwolnionych obrotach, aby utrzymać krążenie krwi w sercu, płucach i mózgu. Nawet nieznaczne ruchy, powodują przepływ ciepłej jeszcze krwi z tułowia w wyziębione kończyny. Zimna krew dociera do środka ciała. Ten tzw. ,,afterdrop'' może doprowadzić do ostatecznego załamania się krwiobiegu. Ratowanego należy przenieść w miejsce osłonięte od wiatru, ze względu na jego chłodzące działanie.

Udar słoneczny- Spowodowany jest podrażnieniem opon mózgowych przez promieniowanie ultrafioletowe. Zdarza się  to przez ekspozycję na działanie promieni słonecznych odsłoniętej głowy czy karku. Najbardziej narażone są osoby ze skąpym owłosieniem głowy, dzieci oraz osoby starsze. Poszkodowanego należy jak najszybciej ewakuować z nasłonecznego miejsca i umieścić w cieniu. Przytomny powinien leżeć z uniesioną głową i połową tułowia; w innym przypadku ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Rozpiąć ubrania oraz podjąć próby chłodzenia głowy, używając zimnych okładów, czynności te można wspomagać prowokując ruchy powietrza np. wachlarzem; okłady należy stosunkowo często zmieniać. Wezwać pogotowie ratunkowe.

Ciało obce w oku- Skutkiem doprażenia spojówki przez ciało obce jest ból, pieczenie i zaczerwienienie. Łzawienie jednego oka, a także potrzeba ciągłego mrugania również świadczą o obecności ciała obcego w oku. Na te objawy należy zwracać szczególną uwagę u małych dzieci. Przemyć oko wodą, w razie potrzeby rogiem chusteczki i spróbować wyjąć.

Zadławienie- Zadławienie jest jednym z tych stanów zagrożenia życia, z którymi możemy mieć styczność na co dzień. Szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów, niedopilnowanie bawiącego się małymi przedmiotami dziecka – te, oraz wiele innych sytuacji mogą doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych.

·        Niedrożność częściowa

Zadaj poszkodowanemu pytanie: „Czy się zadławiłeś?”. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, zachęcaj go do kaszlu. Kaszel jest naturalnym i skutecznym mechanizmem usuwania ciała obcego z dróg oddechowych i nie jest zalecane w tym momencie wykonywanie innych czynności.

·        Niedrożność całkowita

 Jeśli na zadane przez Ciebie pytanie poszkodowany nie jest w stanie odpowiedzieć, bądź też odpowiedział ale jego stan się pogarsza i nie może już kaszleć, konieczne jest zastosowanie odpowiednich rękoczynów. Jeśli poszkodowany jest przytomny stań za nim umiejscawiając jedną ze swych nóg pomiędzy jego nogami, przyjmij stabilną pozycję. Pochyl chorego lekko do przodu a następnie wykonaj do 5 uderzeń nadgarstkiem w okolicę między łopatkową. Uderzenia wykonuj ku górze, tzw. ruchem „wybijającym”. Po każdym z nich sprawdź czy ciało obce nie przedostało się do jamy ustnej. W przypadku nieskuteczności uderzeń w okolicę między łopatkową konieczne jest wykonanie uciśnięć nadbrzusza (zwanych dawniej rękoczynem Heimlicha). Aby je wykonać, przyłóż jedną rękę zwiniętą w pięść pomiędzy pępkiem a mostkiem poszkodowanego. Chwyć pięść drugą ręką i pociągnij ku sobie i górze. Uciśnięcie nadbrzusza wykonaj do 5 razy. Jeśli i one będą nieskuteczne, kontynuuj naprzemiennie uderzenia w okolicę między łopatkową i uciśnięcia nadbrzusza.

Omdlenie
Złamanie
Epilepsja
Poparzenie
Krwotok
Zemdlenie
Krwotok z nosa
Hipotermia
Udar słoneczny
Zakrztuszenie
Konspekt zbiórki rozpoczynającej rok harcerski

Konspekt na dzień

Temat:  „Załóż mundur i przypnij lilijkę”

Odpowiedzialni:

Dla kogo:

Czas: 60min

Miejsce:

Cele:

·        Zapoznać harcerki z regulaminem musztry

·        Zintegrować zastępu

·        Zapoznać harcerki z poszczególnymi nazwami części munduru

·        Przedstawić zasady umundurowania panujące w hufcu, szczepie i drużynie

Zamierzenia:

·        Zapoznanie harcerek z regulaminem musztry

·        Zintegrowanie zastępu

·        Zapoznanie z poszczególnymi nazwami części munduru

·        Przedstawienie zasad umundurowania panującego w hufcu, szczepie i drużynie

Przebieg:

NR.
Tytuł
Opis
Załącznik
Czas
1.
Oficjale rozpoczęcie zbiórki
Zastępowa powie o sprawach organizacyjnych i przypomni o zapłaceniu składek oraz rozda karteczki z prośbą o numer telefonu. Dziewczynki uzupełnią tablicę buźkami. Jedna z dziewczynek podpali świeczkę zastępu.
Załącznik 1
4min.
2.
Prezentacja musztry
Dziewczynkom zostanie pokazana prawidłowa musztra.

10min
3.
Pląs
Pląs „Niedźwiadek”
Załącznik 2
2min
4.
Przedstawienie pełnego umundurowania
Harcerkom zostanie pokazane pełne mundurowanie.

10min
5.
Nauka piosenki
Nauka piosenki „Bez słów”
Załącznik 3
7min
6.
Poprawienie munduru
Harcerek zadaniem będzie poprawić mundur, np. przypinki będą na lewym rękawie, sznur będzie po prawej stronie itp.

10min
7.
Meldowanie
Dziewczynki będą musiały zameldować zastęp zastępowej, używając przy tym stopnia.

7min
8.
Gra
Gra w sałatkę owocową

9min
9.
Oficjalne zakończenie zbiórki


1min



Załączniki:

Załącznik 1

Imię i nazwisko:
Nr
Numer do rodzica


Załącznik 2

Lewa łapka ( pokazujemy lewą rękę) Prawa łapka (pokazujemy prawą rękę) Ja jestem niedźwiadek (wskazujemy siebie) Lewa nóżka (pokazujemy lewą nogę) Prawa nóżka (pokazujemy prawą nogę) A to jest mój zadek ( wypinamy pupe i klepiemy się po niej ) Lubię miodek, kocham miodek ( głaszczmy się po brzuchu) Podbieram go pszczółkom ( robimy gest rękami w powietrzu jakbyśmy coś zabierali) Lewą łapką ( pokazujemy lewą rękę) Prawą łapką (pokazujemy prawą rękę) Albo ciągnę rurką ( robimy rurkę przy ustach i ruszamy palcami)

Załącznik 3

Chodzą ulicami ludzie
Maj przechodzą, lipiec, grudzień
Zagubieni wśród ulic bram
Przemarznięte grzeją dłonie
Dokądś pędzą, za czymś gonią
I budują wciąż domki z kart

A tam w mech odziany kamień
Tam zaduma w wiatru graniu
Tam powietrze ma inny smak
Porzuć kroków rytm na bruku
Spróbuj - znajdziesz jeśli szukać
Zechcesz - nowy świat, własny świat

Płyną ludzie miastem szarzy
Pozbawieni złudzeń, marzeń
Omijają wciąż główny nurt
Kryją się w swych norach krecich
I śnić nawet o karecie
Co lśni złotem nie potrafią już


Materiały:

-mundur

-gitara

-teksty piosenki

-karteczki z numerem telefonu

-3 długopisy
Konspekt zbiórki powtórzeniowej


Konspekt

1.      Temat: Na tropie przygód ze Scooby Doo

2.      Data:

3.      Miejsce:

4.      Czas: 90min

5.      Prowadzący:

6.      Grupa docelowa:

7.      Zamierzenia:

·        Powtórzenie przez harcerki informacji zdobytych podczas wcześniejszych zbiórek

·        Nauczenie harcerek współpracy z innymi

·        Zintegrowanie harcerek

·        Nauczenie harcerek rozwiązywania problemów

8.      Cel:

·        Powtórzyć informacje zdobyte na wcześniejszych zbiórkach zastępu i drużyny

·        Nauczyć harcerki współpracy z innymi

·        Zintegrować harcerki

·        Nauczyć harcerki rozwiązywania problemów

9.      Cel gry: Celem gry jest rozwiązanie zagadek, które czekają na harcerki na każdym punkcie. Harcerki po rozwiązaniu wszystkich zadań dojdą do ducha/potwora, który da im rzecz (przypinki z logiem Scooby Doo lub cukierki), które „ukradł”. Na każdym punkcie na harcerki będzie czekać zadanie, przy którym wykonaniu wykazać będą musiały współpracować z członkami załogi Scooby Doo, która się zgubiła. Dostaną one od nich informacje za wykonanie zadania. Im do zadania przyłoży się więcej osób tym te informacje będą bardziej szczegółowe. Na koniec stwór wypowie charakterystyczne zdanie: „Wszystko by mi uszło na sucho gdyby nie te wścibskie dzieciaki!”

10.   Przebieg:


Opis
Uwagi
Załącznik
Czas
1.
Wstęp:
a)      Oficjalne rozpoczęcie zbiórki, przypomnienie o opłaceniu składek oraz inne sprawy organizacyjne
b)      Przeczytanie wstępu gry i dokładniejsze wytłumaczenie zasad gry
c)      Rozejście się harcerek do punktów
Punktowi muszą rozejść się wcześniej do swoich punktów i powiadomić siebie nawzajem gdzie są.
Załącznik 1
Ok. 5 min
2.
Rozpoczęcie gry:
a)      Punkt 1 „Velma”
Velma da harcerkom zaszyfrowaną wiadomość od ducha
b)      Punkt 2 „Dophne”
Na punkcie u Dophne trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. Mianowicie będzie to omdlenie i złamanie ręki.
c)      Punkt 3 „Kudłaty”
Kudłaty nauczy harcerki pląsu „Okulary wyczesane”
d)      Punkt 4 „Fred”
Na tym punkcie zadaniem harcerek będzie zrobić krótką scenkę o tym jak złapać potwora. Fred w zamian za to nauczy harcerki węzła kapitańskiego.
e)      Punkt 5 „Scooby Doo”
Na punkcie u Scoobiego dziewczynki przypomną zasady musztry i znaki patrolowe. Po tych znakach dojdą do punktu 6.
f)       Punkt 6 „Duch”
Na punkcie 6 będzie przedstawienie całej wiedzy jaką nabyły harcerki podczas tej gry. Czyli będzie trzeba zapląsać, przedstawić scenkę, udzielić pierwszej pomocy;
Kudłaty będzie musiał powiedzieć, że ten pląs dodaje mu siły i to jedyny sposób na złapanie potwora.
Na punkcie 4 trzeba będzie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas wykonywania tego zadania.
Załącznik 2
2.A.

2.B.


2.C.

2.D.



2.E.
Ok. 83 min
3.
Oficjalne zakończenie zbiórki


Ok. 2 min



11.   Załączniki:

1.

„Witajcie przyjaciele, jesteście tu by nam pomóc. Załoga „Super detektywów” zgubiła się, pomagając nam. Musicie mi pomóc. Niestety nie jest to takie łatwe, jak się zdaję. Będziecie musiały wykazać się współpracą i logicznym myśleniem. Tylko w ten sposób mi pomożecie. Oczywiście wasze starania nie zostaną pominięte. Jak wam się uda, zostaniecie nagrodzeni. Powodzenia, liczę na was.”

Mister B

2.

A) Człowiek codzien­nie stąpa po li­nie, li­nie życia; nad prze­paścią, w której czyha na niego śmierć. By­wa, że prze­paść jest og­romna, ale by­wa też, że wy­daje się iż prze­paści nie ma. Wówczas czu­jemy się bez­pie­cznie, ale nic bar­dziej myl­ne­go, wte­dy spa­dając, umiera­my nag­le i niespodziewanie. 

Ezłkwnco ekdznci­inc suąpm pk ln­inc, ln­inc żrenm; imd pyzc­pmśeną, w ouóycj ezrhm im incgk śancyć. Br­wm, żc pyzc­pmść jcsu kg­ykaim, mlc br­wm ucż, żc wr­dmjc snę nż pyzc­pmśen inc am. Wówezms ezt­jcar snę bcz­pnc­ezinc, mlc ine bmy­dzncj arl­ic­gk, wuc­dr spm­dmjąe, tancym­ar img­lc n incspkdzncwminc.

(KO-NI-EC-MA-TU-RY)

B) Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia- uniesienie nóg i rak poszkodowanego do góry

Pierwsza pomoc w przypadku złamania ręki- kończynę górną unieruchomić można najprościej poprzez podwieszenie jej na chuście trójkątnej lub zawieszeniu na szyi za pomocą bandaża lub opatrunku Dessaulta, czyli przymocowaniu zranionej kończyny do klatki. W przypadku złamania kości przedramienia wystarczy unieruchomienie w krótkiej szynie sięgającej od stawu łokciowego do palców.



C) Okulary wyczesane Chucka Norrisa.
Dzikie spojrzenie
Borysa Szyca.
Nie wiedzieliście?
To teraz wiecie!
Jestem ochroniarzem w supermarkecie.
Jedno oko
na maroko, ale drugie spoko oko.
Lukam, lukam
i filuje,
Jak przylukam
zatrzymuje.



D) 1. Utworzyć dwa kółka na linie zawinięte w dwie różne strony. Np. Po lewej stronie linka zawijana zachodzi za linkę główną a po prawej wychodzi na wierzch.

2.Skrzyżować pętle i nałożyć na siebie (ale nie do końca) - tak jak przy tworzeniu ósemki pionierskiej

3.Jednocześnie pociągnąć za wewnętrzene linki każdej z pętli przeciągając przez sąsiednie kółko tworząc pętle. Węzeł zaciska się.



E)































12.   Materiały:

5x kartek papieru A4

3x długopisów

3x bandaże

5m linki

3x kredy